Kůň a jeho povaha

A nakonec si povíme něco obecně o koních, o jejich chování a transportu.

 

Kůň je od přírody stádové zvíře. Pokud zařídíte koni společníka, nezapomeňte, že i on potřebuje vaši péči! Koně neradi odcházejí z pastviny, proto ji zkuste navštěvovat častěji, ať vaši jezdečtí mazlíčci při každém vašem vstupu do ohrady nemizí kdesi v dáli. Pokud vám koník nezvedá nohy, musíte být trpěliví a zvedat nohy nejen, když je chcete čistit. Válení je pro všechny jezdce snad to nejhorší. Vyčistíte si koníka, pustíte ho do ohrady a on si lehne do bahna. Ale i přes to k tomu koně mají své důvody. Divocí koně se válí na stejném místě a přenášejí na sebe pachové částice, čímž posilují soudržnost stáda. Také je to koňská péče o srst. Prach nasaje přebytky kožního mazu a odpuzuje tak hmyz, v zimě si kůň dělá další vrstvu proti chladu. Navíc je to pro koně velmi příjemné – drbou se. Ovšem během práce si kůň nikdy nesmí lehnout a vyválet se!

Koně mají rozdílný temperament. Jeden je líný, druhý energický. Tenhle je flegmatický a tamten bojácný. A další je lekavý.

Temperamentní koně mohou být vznětlivý kvůli velkým dávkám ovsa nebo kvůli nedostatku pohybu. Hodně koně zjančí stres jezdce!

Flegmatičtí / líní koně/ se tak mohou chovat kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Také určitý dopad na toto chování má samota, znuděnost nebo je kůň prostě unaven.

Bázliví / lekaví koně jsou nedůvěřiví, dost možná mají špatné vzpomínky nebo zážitky z minulosti. V kontaktu s koněm musíte vyzařovat klid a autoritu, abyste si získali zpět jeho důvěru. Nezapomeňte, že strach člověka se přenáší na koně!

 

Nejčastěji používaný přepravník pro koně je přepravní box. Ten nesmí nikdy přesahovat maximální tažnou váhu osobního auta, ke kterému ho připojíte. Kůň musí mít dobře sedící ohlávku a k ní pojistnou karabinu. Končetiny by měly být chráněny chrániči nebo můžeme použít bandáže či kamaše. Okolo kořene ocasu můžeme omotat bandáž, aby se kůň neodřel.

Při nakládání jde vodič vedle koně a bez zaváhání ho zavede do přívěsu. Tam ho uváže vazákem, připevní za koněm přepážky.

Dovnitř musí stále proudit čerstvý vzduch, přívěs musí být pevný, stabilní. Na podlahu navážíme piliny nebo slámu, aby vysála moč a vlhkost. Dopředu pověsíme síťku se senem, aby se kůň během cesty nenudil. Při dlouhé cestě musíme pravidelně zastavovat.

Koně vyvádíme opatrně a s rozumem! Pokud musí couvat, dáváme pozor, aby šel rovně a nesklouzl z rampy dolů. Také dáváme pozor, aby se kůň nebouchl hlavou o střechu přívěsu.