Zdraví koně

Teď si musíme povědět něco velmi důležitého! Musíte vědět, jak se projevují zdraví koně a naopak jak poznat, že je kůň nemocný.

 

Koníka každý den prohmatáme, prohlédneme a zkontrolujeme. Pozornost věnujeme jeho chování, rekcím a otokům.

Koník zdravý má jasné, čisté oko, zvědavý pohled a zajímá se o své okolí. Srst je hladká, lesklá. Teplota těla je všude stejná, pouze uši a končetiny jsou chladnější. Pohybuje se mezi 37 a 38°C, když je kůň v klidu. Tep se pohybuje kolem 30 až 40 tepů za minutu /zjistíme přitisknutím ukazováku a prostředníku ke středu čelistí/. Sliznice nozder a spojivek je růžová, vlhká. Zvíře žere s chutí /pokud nejí, musíme nejprve zkontrolovat, jestli není krmivo špatné/. Dýchá pravidelně, klidně. Počet dechů za minutu se pohybuje okolo 9 – 15, pokud je kůň v klidu /zjistíme přiložením ploché dlaně ke slabinám/. Klisny se nadechují častěji a hříbata dýchají více než dospělý kůň. Musí se pravidelně a bez jakýchkoli problémů vyprazdňovat po velkých dávkách a najednou. Barva trusu se mění podle složení krmné dávky, ale normální barva je tmavě zelená až hnědá. Také se pohybuje plynule na pevných nohou.

Že je koník nemocný můžeme poznat, pokud má svěšenou hlavu a krk, uši skleslé, nezajímá se o své okolí a celkově vypadá smutně. Srst je zježená, nelesklá. Tělesná teplota je vyšší, končetiny hodně hřejí, sliznice nozder a spojivek jsou bledé, žluté nebo červen a suché. Kůň nechce jíst, dýchá nepravidelně, sténá nebo dýchá těžce a zhluboka a při nadechnutí slyšíme pískavý zvuk. Zvíře krátce, suše kašle, trus je tvrdý, tmavý nebo naopak řídký, nechce se nechat přinutit k plynulému pohybu, chody jsou nejisté, strnulé a koník nejde přímo. Také se může hodně potit, může mít otoky na těle, rychleji se unaví. Ale vůbec nejhorší je, když vidíte, jak si kůň lehá a opět vstává, kope se do břicha nebo se po něm ohlíží. To jsou příznaky koliky, která je velmi nebezpečná!

 

Stále platí pravidlo: „Raději dvakrát pro nic než jednou pozdě!“ To znamená, že i když si nejste zcela jisti, musíte zavolat veterináře. Jako další tu máme péči o právě uzdraveného koně /doléčení/.

 

Správné doléčení není o nic míň důležitější než samotný průběh léčby. Na jaře a v létě se koně dobře zotavují a dostanou se do kondice, když budou ve výběhu. Postupně pobyt venku prodlužujte. Důležité je dobré složení krmných dávek a dostatečný pohyb. Z počátku je lepší koně jen lonžovat /můžeme koně dobře pozorovat a nezatěžuje ho jezdec/. Potom jezdíme krátce, klidně a postupně prodlužujeme.

 

Nyní bychom si měli připomenout co nesmí chybět ve stájové lékárničce.

 

Nejdůležitější jsou dvě zručné ruce a otevřené oči.

Při vybavování a doplňování lékárničky se musíte zamyslet nad tím, co všechno se koni může přihodit a co všechno pro něj můžete udělat.

Měl by tu být teploměr, desinfekce, obvazová vata, samo-držící obvazy, čisté bandáže, leukoplast, odčervovací pasta v injektoru /aby byla na očích/ a číslo veterináře na viditelném místě.

Nesmíme zde uchovávat tablety, masti, různé krabičky, lahvičky, protože by pak nebyly k použití v tu chvíli, co byste je potřebovali.