Než pořídíme koníka

Začneme tím nejdůležitějším, co koník potřebuje.

 

1) Jako první musíme vědět, zda-li koníka uživíme. Samotná koupě koníka stojí hodně a to si do toho započítejte ohlávku, vodítko, čištění, sedlo /Anglické – 6000-20000 Kč, Westernové 4000 – 20000 Kč/, dečku pod sedlo /pod Anglické 400-1000 Kč, pod Westernové 700-1000 Kč/, uzdečku /500-2000 Kč/. A to ještě nekončíme. Pravidelně musí koníka prohlížet veterinář a kontrolovat jeho kopyta podkovář. Navíc můžete platit někde ustájení. Také když vám koník onemocní, tak operace nebo léčba stojí hodně!

2) Koník musí mít dostatek místa. Box by měl být velký nejméně 3×3 metry, přičemž vstup musí mít alespoň 1 m. Výška stájí by neměla být vyšší než 3,20 m. Pokud byste dávali na hrazení boxu, vysoké1,40 – 1,50 m, mřížování nesmí být širší než 5 cm.

I výběh musí mít dost veliký. Koník by měl mít ve výběhu možnost volně běhat /aby tam nebylo příliš stromů/, tráva by neměla být příliš jemná a pokud budete chtít mít koníka stále venku, měl by být velký alespoň tři čtvrtě hektaru. Jako hrazení se může použít i potok, ale ten může kůň lehce přeskočit, proto je lepší dřevěná, železná nebo drátěná ohrada. Avšak nejlepší je elektrický ohradník, koník rychle a jistě pochopí, oč jde. Ale i ten má své nevýhody a to v bouřkách. Ostrý drát je nevhodný pro hrazení výběhů. Koník musí mít venku dostatek vody, jak v létě, tak v zimě. A musíme si dávat pozor na jedovaté rostliny. Kůň se sám o sobě nesní, ale přesto je lepší je z výběhu odstranit.

3) Ve stáji musí být dost čerstvého vzduchu a světla, teplota by měla být okolo 10°C. Stáj musí být prostorná, pevná. Pokud byste se rozhodli stáj stavět nejlepší materiál bude asi dřevo nebo cihly. Stěny musí být hladké a pevné, aby vydržely kopance koní /u dřeva silné minimálně 4 cm/. Špičatá klasická střecha pokrytá taškami, kde bude na půdě seno a sláma, je nejvhodnější. Střecha z vlnitých desek je sice levnější, ale musí být dobře izolovaná.

 Podlaha ve stáji bývá betonová s kanálky, které odvádí moč a vodu, je mírně nakloněna do jednoho bodu. Pozor na to, že betonová podlaha může být kluzká! V tom případě navážíme silnou vrstvu podestýlky. Když není podlaha zvlášť vytvořená, můžeme navážet podestýlku na písek.

4) V boxu musí být žlab, napáječka /případně kýbl nebo další žlab, ale pozor na vylití/. Můžeme sem dát mřížku na seno a kostku krmné soli. Žlab umístíme do cca 50 cm od stěny, aby se kůň nebouchl do hlavy. Mřížka by měla být v úrovní plecí, aby kůň stál přirozeně. Automatická napáječka je nejlepším řešením /pozor v zimě, aby nezamrzly trubky!/

5) Musíme si zajistit dost krmiva – seno i jadrné krmivo /pokud budete používat/. Koník by měl mít ve své krmné dávce: cukry, tuky, hrubou vlákninu, bílkoviny, minerály a vitaminy.

6) Ve stáji nesmí chybět vidle na seno, vidle na hnůj, lopata, koště a kolečko.

Také nesmíme zapomenout na sedlovnu. Měla by být oddělená od stájových prostor a měla by se dát  zamknout. Na sedlo můžeme použít sedlové podpěry a všechny kožené postroje musí být přehledně zavěšeny.

Vhodné by bylo stříkaliště přímo ve stáji, kde můžeme koníka uvázat a osprchovat. Vhodná podlaha je z hrubého betonu a nesmí chybět jamka k odtoku vody.

 

Pokud jste byli schopni toto všechno zařídit a připravit, můžete se vydat najít nějakého vhodného koníka pro vás. Bylo by lepší, aby měl váš miláček společnost dalších koní, ale pokud to není možné, pořiďte mu alespoň ovce nebo kozy. Když si přivedete koníka, je lepší ho ze začátku zvykat na jeho nové prostředí, ve kterém teď bude žít. Také ho seznamte s ostatními koňmi /pokud máte/.Pro začátečníka je vhodnější obsedlý, trénovaný kůň, spíše starší /9-15 let/. Pokud už má někdo více koní, tak už může zkusit výcvik od hříběte.