Základní péče

A dostáváme se k péči!

 

1) Tak jako člověk snáší kůň lépe hlad než žízeň. Voda je nezbytná a její kvalita je důležitá. Voda musí být čerstvá, bez příchutí s teplotou  cca 10°C. Studená voda může vyvolat kolikové bolesti. Uhřátý kůň nesmí vypít příliš vody! Bude stačit pár doušků a až vychladne může se pořádně napít. Kůň taktéž nesmí pít moc hltavě. Tomu můžeme zabránit pitím přes udidlo nebo hrstkou sena na hladině.

Správné krmení je opravdu důležité. Dávka pro koně závisí na jeho věku, kondici a pracovní zátěži. Velkou roli hraje i temperament zvířete. V zimě musíme koně více krmit, aby udržel svou teplotu, ale zároveň pozor, aby koník nebyl tlustý, protože by příliš zatěžoval nohy. Cukry jsou potřeba pro zásobu energie, bílkoviny pro tvorbu svalů, kopyt, chlupů, krve, mléka…, minerály a vitaminy udržují kostru a zajišťují, aby celé tělo fungovalo.

Kůň jí spíše po malých dávkách, ale často. Pokud kůň nevykonává velkou práci stačí krmit 2× denně /ráno a večer/. Musíme krmit stále ve stejných hodinách. Koně kteří přes den pracovali by měli dostat největší část krmiva večer. Po krmení čekáme minimálně hodinu než někam vyjedeme!

Seno může být z první nebo druhé seče. Seno z první seče má vyšší krmnou hodnotu. Čerstvě sklizené seno koním nesmíme dát hned! Musí se nejméně 6 týdnů uležet a „vydýchat“. V suchém senu kůň jedovaté rostliny nerozliší, protože po šesti týdnech ztratí jedovatá látka svůj účinek. Kůň může seno jíst pořád. Seno musí být kvalitní! Koník, který má problémy s dýcháním nebo má alergii, musí mít seno pokropené /seno položíme do vody a půl dne ho tak necháme/.

Granule se dají dobře zkrmovat a když k nim přidáme ještě třeba seno a mrkev, bude mít kůň vyváženou základní stravu. Granule se složením musí hodit k vašemu koni!

Oves má vysokou krmnou hodnotu, ale musí být kvalitní. Zrnka musí být suchá, lesklá a sypká, oves nesmí být načichlý zvláštním pachem nebo být zatuchlý. Nejlépe se podává s granulemi a senem. Podává se koním, kteří vydávají velké množství energie. Pomáhá vtvořit dobrou kondici. Pozor! Některá zvířata jsou po ovsu velmi aktivní!

Otruby obsahují vitaminy, proto jsou vhodné jako krmivo. Jsou dobře stravitelné, podporují trávení po požití jiného krmiva. Před podáváním je dobře je namočit nebo spařit. Suché otruby zpomalují střevní pochody! Kvalitní otruby jsou hrubé a sypké.

Kůň také může jíst na pastvině, kde se krmí sám a pokryje tak svou potřebu.

2) Je velmi důležité koníka správně čistit. Koně ze stájí se musí čistit pečlivě, naopak koně co jsou stále venku, by se neměli čistit tak důkladně, aby měli promaštěnou srst na zimu. Navíc čištění je něco jako seznamování. Nenajdete lepší způsob, jak se s koníkem poznat. Čištěním masírujeme kůži, zbavujeme jí cizopasníků, přebytečných tuků, odumřelých šupinek kůže, špíny prachu a zbytků uschlého potu a tím předejdete ucpání kožních pórů, čímž omezujeme pocení a dýchání. Póry jsou také důležité pro regulaci teploty. V zimě je potřeba koně čistit více hrubým kartáčem. Nejlépe byste měli čistit po uschnutí potu.

                            

Čištění koní - K čištění potřebujeme jemný kartáč, bavlněné utěrky, mycí houbičky,gumové hřbílko, kopytní háček,  hrubý kartáč, hřeben a stěrku na pot.
Čištění provádíme nejméně dvakrát denně - ráno a večer. Nikdy nečistíme koně při krmení. Jednak, aby jsme koně nerušili, ale hlavně, aby jsme neznečistili krmivo.
Čistit začínáme měkkým gumovým hřbílkem krouživými pohyby, aby jsme odstranili hrubou nečistotu. Potom jemným kartáčem čistíme koně tak, že začínáme od hlavy směrem k zádi dlouhými tahy a vždy po třetím tahu kartáč otřeme o hřbílko. Prach ze hřbílka vyklepáváme mimo stání, nejlépe na navlhčené prkýnko nebo do bedničky s vlhkou rašelinou. Nejvhodnější by bylo čistit koně venku, aby prach zůstával mimo stáj. Tahy provádíme vždy po směru růstu srsti. Hřívu a ocas rozčesáváme po pramenech hřebínkem. Oči a nozdry otřeme vlhkou houbou. U klisen je vhodné při každém čištění omýt ochod. Nakonec koně otřeme hadrem.

                                      
Kopyta čistíme kopyťákem, vždy také před a po jízdě. Chceme-li koni zvednout nohu, postavíme se vedle něj tváří dozadu, poklepáváme ho na lopatku /při zvedání přední nohy/, na zádi /při zvedání zadní nohy/, posouváme ruku po noze do spěnky, za ni pak uchopíme a opakujeme slovo "nohu" a končetinu zvedáme. Řádně odstraníme nečistoty z vnitřní strany kopyta a vyčistíme střelku /pozor je velmi citlivá/. Je dobré kopyta natírat buď speciálním přípravkem Cornosan nebo rybím tukem. Šlachy chladíme, omýváme a vytíráme do sucha, čímž zamezíme jejich nepříjemnému onemocněn. Při práci můžeme nohy chránit bandážemi, kamašemi nebo zvony.

Koupání - Koně koupeme v létě, kdy je teplota vody 18 - 20°C. Většinou koupeme v přirozených koupalištích s písčitým dnem, málo hlubokém s klidným tokem vody. Doba pobytu koně ve vodě by měla být asi 15 min. Nekoupeme koně uhřátého a zpoceného. Po koupeli provádíme do sucha, aby neprochladl.

Mytí - Kromě kopyt se omývá ještě kštice, hříva a ocas. Hřebcům omýváme předkožku, klisnám omýváme zevní pohlavní orgány. Teplota vody by měla být 30 - 35°C. K mytí používáme nedráždivé mýdlo, nejlépe speciální šampon pro koně. Umytá místa setřeme stěrkou na stírání vody a vytřeme do sucha. Koně umýváme v létě venku, v zimě ve speciálních boxech. Po omytí podesteleme čistou slámou. 

Stříhání srsti, úprava hřívy a ohonu - Není možné doporučit zejména u koní užitkových, poněvadž srst, hříva a ocas chrání před dotěrným hmyzem, chladem a špatným počasím. Při česání se hříva obyčejně klade na jednu stranu krku, u jezdeckých koní vlevo, u kočárových na vnější stranu, u pracovních naopak na vnitřní. Na krátko se stříhá u koní sportovních, např. u pólo poníků, aby nepřekážela, nebo u těžkých chladnokrevníků, aby vynikla jejich mohutná šíje. Zaplétá se u dostihových a sportovních nebo u těžkých tažných koní na přehlídky. Ohon se stříhá nakrátko, svazuje v uzel, proškubává a prostřihuje nebo ovazuje. Platí předpisy pro jednotlivá plemena. Ale u užitkových koní se ohon zkracuje pouze po hlezno.

                                      
3) Přikrývání - Přikrýváním koně lze zabránit výdeji tepla a následnému prochladnutí. Koně přikrýváme při přepravě, silném větru, na noc, proti hmyzu nebo sportovní koně po výkonu. Používáme vlněné přikrývky nebo nepromokavé plátno. Každý kůň musí mít svou vlastní přikrývku.

 

Váš kůň by měl mít dostatek pohybu. Každý den byste se na něm měli alespoň trochu projet a pokud to není možné, nechte ho ve výběhu, tam si může řádit běhat jak chce. Nikoli však nenechávejte celý dne koníka zavřeného. I vám přeci není příjemné, když musíte být zavření. Navíc by kůň mohl začít kopat do stěn apod.